افست یکی از شیوه های چاپ به شمار می‏رود که در آن، نوشته و عکس را بر سطح لاستیکی یک استوانه (سیلندر) گردان بر گردانده و آن را با فشار استوانه دیگر روی کاغذ چاپ می‌کنند.افست یکی از شیوه های چاپ به شمار می‏رود که در آن، نوشته و عکس را بر سطح لاستیکی یک استوانه (سیلندر) گردان بر گردانده و آن را با فشار استوانه دیگر روی کاغذ چاپ می‌کنند. دستگاهی که برای این نوع چاپ استفاده می‏شود سه استوانه دارد. در این روش چاپ ابتدا مطالب مورد نظر بر روی صفحه‌ای فلزی به نام زینک منتقل می‌شوند و سپس این صفحه را با مواد شیمیایی طوری حساس می‌کنند که فقط نوشته‌ها و تصاویر آن، مرکب چاپ را به سمت خود جذب کنند و زینک را به دور نخستین استوانه بپیچد. طرح مورد نظر بر اثر فشار روی پوشش لاستیکی استوانه دوم، بر می‏گردد. کاغذ سفید که متوالیا به دور استوانه سوم می‌پیچد مطالب را از روی پوشش لاستیکی استوانه دوم دریافت می‏کند.

از جمله مزایای روش چاپ افست می‏توان به سرعت کار ماشین اشاره کرد. همچنین چاپ در تیراژهای بالا انجام می‏شود. در این روش، آب و مرکب در تقابل با یکدیگر قرار می‏گیرند. همچنین دستگاه چاپ افست قابلیت چاپ متون و تصاویر را دارد که این کار با انطباق سیلندر لاستیکی با بافت سطح چاپ انجام می‏شود و به دلیل عدم تماس مستقیم بین صفحه فلزی زینک و سطح چاپ، این دستگاه مدت عمر طولانی تری نسبت به سایر دستگاه های چاپ دارد.

در روش چاپ افست، با استفاده از زینک‌ و مرکب های باکیفیت، می‏توان تا مرز یک میلیون تیراژ نیز انجام داد که از نظر قیمت مقرون به صرفه است. از سوی دیگر دستگاه دو ورقی است و به همین دلیل توان تولید را افزایش می‏دهد و اپراتور می‏تواند در محیط های کوچک نیز، از دستگاه دو ورقی استفاده کند.

نهایتا این روش چاپ به منظور چاپ کتاب‎های‌ ادبی‌ نفیس،‌ اوراق‌ اداری‌، مصور و‌ راهنما‌، کاتالوگ‌، تمبر، کارتن‌ مقوایی‌ و‌ پلیت‌های‌ فلزی‌،‌ انواع‌ لیبل،‌ مجله، انواع‌ فرم‌،‌ بروشور‌، روزنامه، پوستر،‌ نقشه‌ و … مورد استفاده قرار بگیرد. دستگاهی که برای چاپ افست استفاده می‏شود دارای سیستم مرکب‌زنی هوشمند است که مقدار لازم مرکب برای هر کار را قبل از شروع چاپ تنظیم می‌کند. این امر موجب صرفه جویی در کاغذ می‏شود.

ارسال نظر

Your email address will not be published. Required fields are marked *
شما می توانید استفاده کنید از HTML همانند کد زیر: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Comments

comments